Nevidíme ich, ale sú na Zemi oveľa dlhšie ako človek a určite tu aj dlhšie ostanú – mikroorganizmy. Mnohé z nich žijú doslova vedľa nás a sprevádzajú všetky ľudské činnosti. V dobrom aj zlom. A tak sa nemôžeme čudovať, že ich nájdeme aj na fasádach domov. V tomto prípade však človeku a jeho majetku škodia v podobe húb a plesní. Skúsme sa dozvedieť trochu viac…

Zopár faktov neuškodí

plesneUž samotné meno nás v téme celkom presne zorientuje: mikroorganizmy, baktérie alebo mikróby. Patria sem vírusy, baktérie a niektoré mnohobunkovce a vidíme ich iba pod sklom mikroskopu. Baktérie tvoria najrozšírenejšiu skupinu organizmov na svete. Žijú na ľudskom tele alebo okolo človeka. Lekári vedia, že ich nájdeme napríklad v ústnej dutine, priamo na pokožke alebo v hrubom čreve. Chránia nás, pomáhajú s trávením a produkujú vitamíny.

Samozrejme, že jestvujú aj iné druhy baktérií, hovoríme im rozkladné. Živia sa rozkladom organických látok a vďaka ich trvalej snahe máme vždy po ruke ocot, alkohol, sójovú omáčku, kvasenú kapustu či jogurty. Takzvané symbiotické baktérie sú pre našu existenciu veľmi dôležité. Napríklad hľuzkové baktérie nájdeme na koreňoch bôbovitých rastlín, akými sú hrach, sója, fazuľa. Viažu vzdušný kyslík a obohacujú pôdu o živiny. Do tejto skupiny patria aj baktérie žijúce v tráviacom trakte prežúvavcov, kde pomáhajú s trávením potravy.

Jednobunkové hubové mikrooganizmy voláme kvasinky. Rozkladajú organické látky, najmä cukry, pričom sa uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý spôsobuje kvasenie. Spolupracujú tak pri výrobe piva, vína alebo kysnutím cesta. Niektoré druhy kvasiniek spôsobujú kvasinkové ochorenia.

A čo plesne?

plesneObecne sa dajú plesne charakterizovať ako jednoduché huby, ktoré nevytvárajú veľké plodnice. Delíme ich do dvoch skupín: užitočné a škodlivé. Užitočné plesne produkujú antibiotiká alebo enzýmy. Tie škodlivé spôsobujú ochorenia ľudí, zvierat aj rastlín. Dokážu rozložiť a znehodnotiť potraviny, ale aj drevo, textil, papier, kožu a iné materiály.

Medzi najznámejšie plesne žijúce v blízkosti človeka patrí papleseň štetkovitá. Najčastejšie ju môžeme nájsť na potravinách v podobe tmavých povlakov so zamatovým povrchom. Samozrejme, že konzumácia takto napadnutých potravín je nebezpečná a zásadne sa neodporúča. Papleseň štetkovitá je pre život a zdravie človeka nesmierne cenná. Dokáže totiž produkovať látky potrebné pri výrobe antibiotík, ktoré v modernej medicíne pomáhajú ničiť baktérie.

Druhou známou plesňou v bezprostrednej blízkosti človeka je pleseň hlavičkatá. Stretneme sa s ňou na zelenine, plodoch rastlín alebo kompostoch. Platí to isté, čo v prípade paplesne, že konzumácia takto napadnutej zeleniny je vysoko riziková.

Fasády ako miesto pre život

Mikroorganizmy si však našli cestu aj na fasády našich domov. Príčiny súvisejú s ich prirodzenosťou. Ide o huby, riasy a plesne, ktoré vyhľadávajú denné svetlo, vlhko a dostatok živín zo vzduchu. Všetky tieto podmienky im fasády a steny domov v bohatej miere poskytujú.

Na povrch zatepľovacích systémov, teda fasád, pôsobia mikroorganizmy predovšetkým svojimi odpadovými látkami. Ide hlavne o cukry a slabé organické kyseliny. Vznikajú pri ich metabolickej premene, a vrastaním do mikrotrhlín podkladu. V trhlinách plesne a riasy postupne naberajú na objeme, čo časom vedie k degradácii povrchu stien.

V zásade ale môžeme konštatovať, že väčšina moderných a zateplených fasád je proti takémuto pôsobeniu mikroorganizmov rezistentná. V tomto smere sa osvedčili najmä akrylátové a silikónové omietky. Odolávajú kyselinám a ich vnútorná štruktúra zabraňuje vzniku mikrotrhlín, kde mikroorganizmy a riasy najčastejšie bujnejú. Horšiu odolnosť proti metabolickým produktom mikroorganizmov vykazujú omietky na báze silikátov, takže časom dochádza k poškodeniu povrchu takýchto materiálov.

Keď sa plesne prejavia

plesnePochopiteľne, že mikroorganizmy sa na fasáde zvyknú časom naplno prejaviť a výsledkom bývajú nevzhľadné mapy a fľaky plné plesní. Tento stav treba urýchlene riešiť, pričom je najlepšie, ak vyhľadáme odbornú pomoc. Zaručené a odporúčané postupy spojené s domáckymi receptúrami fungujú buď veľmi málo, krátkodobo alebo vôbec nie. Netreba tiež zabúdať, že plesne, ktoré nezlikvidujeme rýchlo a účinne, začnú postupom času napádať konštrukciu fasády, a navyše budú škodiť nášmu zdraviu.

Spoločnosť A SERVIS LIPKA dosiahla v oblasti likvidácie plesní a ochrany stavieb preukázateľné úspechy a oceňované výsledky. Sme na trhu už 20 rokov a našu prácu poznajú v celej strednej Európe.

Používame pracovné postupy, ktoré sa za roky praxe dokonale osvedčili a klienti im dôverujú. Vieme pomôcť zákazníkom z bežného panelového domu alebo úspešnej medzinárodnej spoločnosti. Jednoducho – problémy plesní a fasád poznáme do poslednej bodky a vždy nájdeme správnu odpoveď.

V prvom rade napadnutú fasádu tlakovou vodou zbavíme všetkých plesní. Po vyschnutí aplikujeme dezinfekčný prípravok Sanatop. Po 24 hodinách sú plesne a mikroorganizmy minulosťou. Podľa priania klienta môžeme fasádu aj vymaľovať.

Nasleduje protiplesňový náter LSG, ktorý zabráni opätovnému napadnutiu fasády mikroorganizmami. LSG zároveň reguluje unikajúcu a prenikajúcu vlhkosť, takže steny objektu nevlhnú. Naša firma sa zaručuje, že protiplesňový náter spoľahlivo funguje 4 až 6 rokov.

Profesionálna a kvalitná likvidácia plesní i následná ochrana povrchu budov zabezpečili spoločnosti A SERVIS LIPKA rešpektované postavenie, ktoré dokumentujú stovky spokojných zákazníkov. Spoľahnite sa na nás aj vy!